Witaj Majowa Jutrzenko - pamiętamy!!!

30 kwietnia 2019r. na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasy 7a i 7b pod kierunkiem wychowawców (p. Moniki Ferugi, p. J. Glas oraz nauczyciela wspomagającego p. A. Byrtek, dekoracja - p. P. Czul)  upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Akademia była montażem słowno - muzycznym, której celem było przypomnienie wszystkim zgromadzonym, jak ważnym wydarzeniem w historii Polski było uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Jak pisze prof. Piotr Ugniewski w artykule „Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja” - była ona przedmiotem podziwu światłych środowisk europejskich jako druga ustawa tego rodzaju na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w roku 1787. Mimo jej unicestwienia pozostawiła ważne przesłanie dla Polaków na przyszłość, jak osiągać bez przemocy porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego w obecności pocztu sztandarowego, rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie z przymrużeniem oka przypomnieli, dlaczego weekend majowy to dni wolne od zajęć. Następnie przenieśli widzów w czasy trudne dla Polski, gdy 3 mocarstwa rozdzielały między sobą jej ziemie. Uczeń wcielający się w rolę Stanisława Augusta Poniatowskiego opowiadał o chwilach uchwalania Konstytucji 3 Maja. Całość uzupełniała nietypowa oprawa muzyczna  - tym razem w rytmie rocka, metalu, muzyki poważnej, która w symboliczny sposób ukazywała losy Polski.

Na zakończenie akademii przysłowiową "wisienką na torcie" był Taniec z Flagami do poruszającej muzyki filmowej, który u niejednej osoby wywołał łzy wzruszenia.