ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI ostatnie spotkanie projektowe w ramach programu Erasmus+

Pięć uczennic i jeden uczeń Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Ślemieniu wraz z opiekunami, dzięki realizacji przez szkołę (już po raz trzeci!) projektów międzynarodowej współpracy szkół w ramach programów Comenius i Erasmus+ (finansowanych w całości przez Komisję Europejską) miało niecodzienną możliwość udziału w spotkaniu partnerów, które odbyło się w dniach 25-29.03.2019r. w Trivento we Włoszech w ramach projektu „My Smart School” realizowanego w naszej szkole od września 2017r.

W spotkaniu wzięli udział także uczniowie i nauczyciele szkół z Macedonii (Tetowo), Portugalii (Forte da Casa), Turcji (Stambuł) oraz gospodarzy spotkania, Włoch (Trivento)

Atutem takich wizyt jest dla uczniów bez wątpienia możliwość rozwijania kompetencji językowych i komunikacyjnych w zakresie języka angielskiego. Na pewno sprzyjał temu fakt korzystania z noclegów i gościnności rodzin uczniów włoskiej szkoły. Hasłem przewodnim spotkania było „Zjednoczeni w różnorodności” (ang. United in diversity), zatem wszystkie warsztaty zorganizowane dla uczniów w szkole w Trivento poruszały takie zagadnienia jak tolerancja wobec różnorodności zarówno kulturowej, jak i religijnej. Uczniowie zaprezentowali swoje państwa, miejsce zamieszkania, system edukacji i szkołę, poprowadzili w języku angielskim lekcje z religii przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Poza aktywną pracą na zajęciach integracyjnych, zgodnie z planem działań projektowych, opanowali określone w projekcie narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej, takie jak: PowToon, Animoto i Canva do tworzenia prezentacji, Google Images i Unsplash do znajdowania i pobierania obrazów o wysokiej rozdzielczości, DeepArt.io do tworzenia obrazów ze zdjęć z użyciem sztucznej inteligencji, My Paint i Autodesk SketchBook do rysunku, Dafont do wyszukiwania i importowania nowych czcionek, Adobe Spark do tworzenia filmów.

Nie zabrakło też czasu na poznanie pięknych zabytków Rzymu i Trivento - te miasta i ich okolice potrafią każdego zachwycić swoim urokiem, stamtąd rozprzestrzeniła się kultura antyczna i chrześcijańska, które ukształtowały oblicze także współczesnego świata! Wizyta w tych miejscach zagwarantowała przeżycia religijne, niesamowite wrażenia estetyczne oraz refleksję nad historią i potęgą twórczego geniuszu człowieka.

Podczas zwiedzania Rzymu mogliśmy zobaczyć: Muzea Watykańskie (mieszczące zbiory sztuki od starożytnej do XVIII-wiecznej), Kaplicę Sykstyńską (jedno z najwspanialszych istniejących na świecie dzieł sztuki Michała Anioła, to właśnie w otoczeniu malowideł mistrza odbywają się konklawe), Bazylikę Świętego Piotra (dzieło Bramantego, Rafaella, B. Peruzziego, A. Sangalloa i w końcu Michała Anioła), starożytny Zamek Anioła (wzniesiony jako mauzoleum przez cesarza Hadriana),  XVII-wieczne Schody Hiszpańskie (na których dziś organizuje się ekskluzywne pokazy mody), Fontannę Trevi (podobno wrzucenie tam monety gwarantuje powrót do Wiecznego Miasta), Kapitol, Plac del Popolo i wiele innych.

Mieliśmy również okazję zwiedzić niezwykle malownicze i przepięknie położone Trivento, miejscowość, w której zlokalizowana jest szkoła naszych włoskich partnerów. Kolorowe domy przyklejone do skał, widziane zarówno z bliska, jak i z daleka, zachwycają. Nie zabrakło czasu na wizytę w Muzeum Archeologicznym w Altilii oraz przetwórni serów w okolicy Trivento.

Uczniowie, poza pamiątkami z Włoch, przywieźli do Polski coś o wiele cenniejszego: nowe przyjaźnie, nowe kompetencje i umiejętności oraz wrażenia, które mamy nadzieję na pewno długo pozostaną w ich pamięci. Przed nami podsumowanie i zakończenie projektu „My Smart School”, który w ostatnich dwóch latach dostarczył nam wielu wrażeń, pokazał ile możliwości daje znajomość obcego języka i zdecydowanie zmotywował do intensywnej nauki języka angielskiego.