Ślemień na krańcu Europy

Pięć uczennic Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Ślemieniu wraz z opiekunami, dzięki realizacji przez szkołę (już po raz trzeci!) projektów międzynarodowej współpracy szkół w ramach programów Comenius a obecnie Erasmus + pt. „My smart school” (finansowanych w całości przez Komisję Europejską), miało niecodzienną możliwość udziału w spotkaniu partnerów, które odbyło się w dniach 27.10 - 03.11. 2018r. w Forte da Casa (okolice Lizbony).
W spotkaniu wzięli udział także uczniowie i nauczyciele szkół z Macedonii (Tetowo), Włoch (Trivent ), Turcji (Stambuł) oraz gospodarzy spotkania, Portugalii  Forte da Casa).

Atutem takich wizyt jest dla uczniów bez wątpienia możliwość rozwijania kompetencji językowych i komunikacyjnych w zakresie języka angielskiego. Na pewno sprzyjał temu fakt korzystania z noclegów i gościnności rodzin uczniów portugalskiej szkoły. Hasłem przewodnim spotkania była literatura i lekcje z języka polskiego (prowadzone w języku angielskim), które to dziewczynki przygotowały i przedstawiły na wysokim poziomie. Poza aktywną pracą na zajęciach integracyjnych, zgodnie z planem działań projektowych, uczennice opanowały przygotowanie prezentacji w programie PoowTon oraz tworzenie filmów w programie Animoto. Nie zabrakło też czasu na poznanie pięknych zabytków Lizbony - to miasto i jego okolice potrafią każdego zachwycić swoim urokiem! Podczas pobytu mogliśmy zobaczyć: Klasztor Hieronimitów (jedna z dwóch budowli w Lizbonie wpisana na listę UNESCO), lizbońskie Oceanarium (nadal pozostaje największe w Europie), Cascais - popularny kurort nad Oceanem Atlantyckim, piękny Pałac Narodowy w Sintrze, znany pomnik Odkrywców, Miejską Bibliotekę w Vila Franca de Xira, jedną z najbardziej nowoczesnych w Portugalii oraz Capo da Roca, będące najdalej na zachód wysuniętym punktem kontynentalnej Europy.

Uczennice, poza pamiątkami z Lizbony, przywiozły do Polski coś o wiele cenniejszego: nowe przyjaźnie, nowe kompetencje i umiejętności oraz wrażenia, które mamy nadzieję, na pewno długo pozostaną w ich pamięci. A przed nami przygotowania do kolejnego spotkania, tym razem w Trivento we Włoszech, w marcu 2019.